Ulu Çınar

Ulu Çınar

Ulu Çınar

hasan demirBugün sizlere bir kişiden, bir tarihten bahsetmek istiyorum.

Sapanca’nın Gazi paşa mahallesinde oturan ve tam 102 yaşında olan Hasan Demir’den

Geçen hafta Allah’ın rahmetine kavuştu. Öncelikle Kendisine Allah’tan rahmet geride kalanlara başsağlığı diliyorum. Takdir edersiniz ki bu tür yazılar biraz zorlar yazanı, ne yazacağını bilemez .

İstedim ki ,benimde bu işte bir tutam tuzum olsun ve bu yazıyı okuyanlar onu unutmasınlar, Hep hatırlasınlar.

Hasan DEMİR kimdir biraz ondan bahsetmek istiyorum. Nüfus kağıdında 1927 yılında doğduğu yazmasına karşın tüm aile ve etrafından 102 yaşında olduğu söylenirdi..

Geriye baktığınız da  sekiz çocuk ve yirmi altı torun bırakmış , bazılarını ve eşini toprağa vermiş onların acılarını derinden hissetmiş bir kişi.

Ulu Çınar

Bir tarihten bahsediyorum . Sevgili eşim Ayşen ÖZKAN’ın dedesi  Hasan DEMİR.

Rahmetliyi bende 21 senedir tanıyorum. Şunu söyleyebilirim ki son zamanlara kadar oldukça sağlıklı ve herşeyi çok iyi hatırlayan kesinlikle unutmayan bir kişilikti. İyi zamanlarında Sık Sık sohbet ettiğimiz olurdu. Kayınpederimin vefatından sonra kırk yıl kayınvalidem ve çocukları ile aynı evde oturmuşlar. İyi günde kötü günde hep beraber kırk  yıl dile kolay .

Rahmetli hep şunu söylerdi. Bunca sene nasıl geçti diye soranlara “Vallahi bir gün gibi geçti” derdi.

Son zamanlarında özellikle 5-6 ay öncesinden bahsetmek istiyorum ki ; yaşlılıktan dolayı sürekli yatağa bağlıydı. Fazla hareket edemiyor, ihtiyaçlarını bile karşılarken desteksiz yapamıyordu. Arada kalkıp oturuyor ama dayanamayıp tekrar yatırıyordu. Kayınvalidem Asiye DEMİR her kesin de bildiği gibi her zaman yanındaydı. Çok iyi baktı kendisine. Allah razı olsun kendisinden. Ben iki kişiden daha bahsetmek istiyorum ki son zamanlarında hep yanında, yardımındaydılar. Metin DEMİR ve Emre DEMİR ikisininde hakkı ödenmez. Özellikle Metin onun can yoldaşlarından biriydi. Hep yanındaydı. Kendisine helal olsun demekten başka bir şey gelmiyor elimizden.

Bu yazımda bir tarihten, ulu bir Çınar’dan bahsetmeye çalıştım. Hasan Demir’den.

Esenkalın