Söve ve Mantolama

Söve ve Mantolama

Söve ve Mantolama

Yeni bir blog yazımla yine karşınızdayım,

Bugünkü yazımın konusunu son zamanlarda adını çok duyduğumuz ‘ SÖVE ’ye ’ ayırmak istiyorum. Hani şu binaların dış görünüşlerindeki dekoratif süsleme ve aynı zamanda ısı yalıtım malzemelerinden.

Söve kısaca mimari yapı elemanlarına verilen genel bir isim. Bina dışında, kapı kenarlarında, pencere kenarlarında kullanılan dekoratif süslemelerdir. Yani bildiğiniz köpüğün üzerine sürülen söve harcı ile kaplanmış malzemeler.

Son zamanlarda Alçı, PVC, Taş bloklardan yapılan süs blokları. Günümüzde gelişen Teknoloji ile birlikte SÖVE’ de bundan nasiplenmiş çeşitli ebatlarda, değişik şekillerde yapılmış görsellik olup çevre güzelliğinde yerini almıştır.

Tüm bunları nereden biliyorsun diyorsanız size bir isimden bahsetmek istiyorum. “TÜRKER” ustadan. Türker Serdaroğlundan. Kendisini uzun yıllardır tanırım. Eşim tarafı akrabalardandır aslında. İş Ahlakını hep önde tutan, yaptığı işten ödün vermeyen kaliteli işler çıkaran  bu yapısıyla da her zaman takdir ettiğim bir kişidir Türker. Yaptığı işlerde de oldukça başarılı.

Geçen hafta sonu bir araya gelip oturduk, çay-kahve sohbeti derken sıra yaptığı işlere SÖVE ve MANTOLAMA’ya geldi. Öylesine güzel anlattı ki benimde bunları kaleme almam bir vazife oldu.

Söve ve Mantolama ;

Türker aslında bu işlere Hobi amacıyla başlamış, çalışmalarının zaman içerisinde beğenilmesiyle ticari amaçlı düşünmeye başlamış doğal olarak. Rüstem paşa Mah. Serdar sok. No.9 SAPANCA ’da ki atölyesinde çalışmalarını devam ettirmekte. İşletmesinde en çok önemsediği konulardan biride çalışmalarını el işçiliği ile yapması. Özellikle değişik ebat ve farklı desen çalışmalarında fabrikasyon ürünlerdeki tek düze görünümün yerine el işçiliği ile benzerlikten kaçınarak yapmaktan yana. Bunu yaparken de gerçekleştirdiği ürünlerde kaliteden asla taviz vermemek genel çalışma prensibi olmuş.

Binalardaki Mantolama teknik olarak kullanımı ve işlevi çok bilinen bir işlem olduğundan da bahsetti. Mantolamanın binaya sadece köpük kaplamak olarak değil aynı zamanda Isı izolasyonu yapılırken binaya karakter katılabilecek bir materyal olduğunu anlattı.

Oldukça ilgimi çeken bir iş sektöründen SÖVE ve MANTOLAMADAN ve Bu işin üstatlarından Türker Serdaroğlu’ndan bahsetmek istedim bu yazımda.

Aşağıdaki resimlerde üstadın elinden çıkmıştır. SÖVE ve MANTOLAMADAN ile ilgili bilgi almak için mutlaka uğrak noktanız olsun. Tavsiye ederim.

söve ve mantolama

 

Türker SERDAROĞLU :0541 301 62 81