Simit

Simit

Simit

İzmit’in tarihini anlattıktan sonra başka bir blog yazımda ilçemizin en meşhur ürünü pişmaniye hakkında da bilgi vermiştim.Pişmaniyeden de ünlü olan ilçemizin bir başka meşhuru simit’i anlatmak istiyorum.İzmit simidi diyorum ama Türkiye’nin geneline yayılmış  güzel atıştırmalık lezzettir.

Ancak İzmit simidinin ünü Türkiye’nin her yerine yayılmış durumdadır. İlçemizi pişmaniyeden sonra meşhur eden ikinci lezzetidir. Özellikle sabah işlerine giden çalışanların uğrak noktasıdır köşe başlarındaki  simitçi noktaları. Buna bende kendimi dahil etmek istiyorum. Aynı şekilde sabah iş yerine giderken köşe başındaki simitçiye uğrayıp sıcak mis gibi gevrek simitimi alıp öyle geçiyorum iş yerine. Çalışmaya başlamadan önce yanında karper peyniri, domates, zeytin ve tavşan kanı çay ile birlikte  kahvaltımı yaparım.

Simit

Sadece çalışanların sabah kahvaltısı olarak görmeyin. Bir çok evin sabah kahvaltılarının vazgeçilmezlerindendir. Bizim evde de pazar kahvaltılarımız meşhurdur.Hafta içinde evde kahvaltı yapmak pek mümkün olamadığımdan hem pazar gününün tatil rehavetiyle hemde aile ile birlikte kahvaltı yapabilmemin mutluluğu ile özenle hazırlarız kahvaltımızı.Tabii kahvaltı masamızda taze mis gibi gevrek sıcacık simit yerini alır.

İzmit’te hemen hemen her köşe başında bulabileceğiniz simit ,günümüzün ekonomik şartlarında insanların karnını rahatça doyurabileceği bir lezzet. İzmit Simidini diğer kentlerde yapılan simitlerden farkı, gevrek olması bol susamlı olması, bu susamların da nar gibi kızarık olması. Bir başka hususta Fırınların odun ateşiyle pişirmesinde kaynaklanıyor. Ben şehir dışına çıktığımda muhakkak gittiğim yerden simit alıp yerim ama hiçbiri İzmit’in yerini tutmuyor. Ayrıca ilçemizde günde on binlerce simidin satılıyor olması sirkülasyonun fazla olmasından dolayı her an taze ve sıcak bula bilmemizi sağlıyor.

Bu kadar revaçta bir lezzet olması bir çok yerde simit dükkanlarının açılmasını da beraberinde getirmiş durumda. Özellikle simit sarayı gibi büyük mağazaların çokça olması sadece izmit’te değil ülkenin bir çok yerinde açılması ve bundan sonra da açılıyor olacağı gerçeği simidin ne kadar önemli aperitif bir tat olduğunun en büyük kanıtıdır. 

Bugünkü yazımda simidin sofraların vazgeçilmezlerinden olduğunu anlatma ya çalıştım.

Afiyet olsun

Esenlik dolu günler