Ramazan Bayramı

Ramazan Bayramı

Ramazan Bayramı

Hoşgeldin Mübarek Ramazan Bayramı

Dini bayramlarımızın ilki ramazan bayramı , Onbir ayın sultanı ramazan ayının son bulmasıyla başlar her yıl. Öncelikle rabbime şükürler olsun ki bu güzellikleri bizlere tattırdığı için. Rabbim nice güzel, sağlıklı ve mutlu ramazanlara ve bayramlara yetiştirsin. Konumuz herzaman ki gibi ramazanlar ve bayramlar. Ne yazık ki  eski telaşı, mutluluğu ve  tadı kalmadı.

Biraz sizleri çocukluğum zamanlarındaki bayramlara götürmek istiyorum. Yaklaşık 40 yıl öncesinden bahsetmek istiyorum. Ramazan ayını tamamlanmasına doğru bayramdan birkaç gün öncesinden hazırlıklara başlanırdı. Bayram temizlikleri yapılırdı. Evlerde her yer ayağa kalkardı. Derin temizlik işinden sonra , bayramların olmazsa olmazlarından Tatlılar, börekler açılır, sarmalar yapılırdı. Bayram traşları olunur yeni giysiler, ayakkabılar alınırdı. Bunlar hiç atlanmazdı. Bizler küçük olduğumuzdan dolayı bayramları en çok bekleyenlerdendik. En çok da beklediğimiz doğrusunu söylemek gerekirse bayram harçlıklarımızdı.

Ramazan Bayramı

Ramazanın ayının son iftarı ile birlikte bayram sabahını heyecanla beklerdik. Akşamdan elbise ve ayakkabılarımızı yatağımızın hemen yanına koyardık. Güzel günlerdi. Sabah erkenden bayram namazına gidilir dönüşte fırından sıcacık yeni çıkmış francala ekmeğimizi alıp eve kahvaltıya gidilirdi.Biz namazda ike herkes erkenden kalkar kahvaltı hazıranır ve namaz dönüşü beklenirdi. Daha kahvaltıya oturmadan adettendir eller öpülür bayramlaşılırdı. Tabii bizim aklımızda bayramlaşmaktan çok yeni giysilerimizi giyip anne ve babamızın vereceği bayram harçlığındaydı.

Kahvaltımızı hızlıca yaptıktan sonra masa toplanır ve herkes bayramlıklarını giyip salona geçilir ve oturulurdu.Evin büyükleri harçlıkları dağıttıktan sonra Büyük anne ve baba ziyaretlerine gidilirdi. Eğer ölmüş aile büyükleri varsa mezarlıklara gidilir ve ölmüşlerin arkasından dua okunurdu. El öpmeye çok fazla çocuk gelirdi.Şimdilerde ise bunlar bir elin parmak sayısı kadar azaldı. Köylerde bu gelenekler hala sürüyor ama kentlered maalesef bu adetler yok denecek kadar azaldı.

Güzel günlerdi diye devam etmek istiyorum. Artık bizlerde orta yaşlı bir duruma gelince ve eski adetlerin artık neredeyse kaybolduğunu gördükçe güzel günlerdi diyor insan. Baktığınızda bizler yine aynı gelenekleri devam ettirmeye çalıştıkça alttan gelen yeni nesil maalesef bunları çok aksatıyor.Eminim bir 15-20 sene sonra bunlarıda arayacağız.

Kısmet olurda ,Allah nasip ederse bir sonraki ramazan bayramında yeniden görüşmek ümidiyle ,

Esen kalın