Ormanya

Ormanya

Ormanya

Merhabalar,

Bugün Avrupanın en büyük doğal yaşam parklarından biri olan ormanya’yı tanıtmaya ve  hakkında bir şeyler yazmak istiyorum. Doğayla başbaşa gezilerimizin ilk durağı bu hafta sonu ailecek gitmiş olduğumuz ormanya D100 karayolu kıyısında Uzun tarla yerleşkesinde birçok hayvan türünü içinde barındıran ve çok büyük bir araziye kurulmuş olan bir doğal yaşam parkı. Kocaeli Büyük Şehir Belediyesinin Kocaeli halkına sunmuş olduğu yüzlerce güzellikten sadece bir tanesi. 

Ormanya haftanın her günü 08:30-18:00 saatleri arasında ziyaretçilere açık. Görebildiğimiz kadarıyla ve sonradan öğrendiğimiz üzere içeride mangal vs. yapmak yasak. Parkın içinde bulunan kafeteryadan çay, kahve vs. temin edebiliyorsunuz.

Güzel bir hafta sonu geçirmek ve birçok yabani hayvanı bir arada görebilmek için gezilecek ideal bir yer. Ancak trafik çok sıkışık oluyor. Öyleki insan parka giriş yoluna doğru trafik sıkışıklığından bıkkınlık geçirebiliyor. Giriş ve çıkışların gözden geçirilmesi gerekebilir diye düşünüyorum. Zira bir çok kişinin arabasını park edebilecek yer bulamayıp geri döndüğüne şahit oldum. Bu kadar görsel güzelliğin olduğu bir yerde bu da olumsuz bir dip not.

Sevgi ve Saygılarımla

 

Adres:Uzuntarla Mahallesi, 309. Sk. No 99, 41150 Kartepe/Kocaeli

Tel:  0262 331 66 11