Müzik Market

Müzik Market

Studio Parisien

Müzik Market

Müzik market denilince İzmit’te ilk akla gelen yer olan Studio Parisien’i anlatmak istiyorum sizlere bu yazımda. 1981 yılında kurulmuş Studio Parisien. Yaklaşık 38 yıl. Dile kolay, bir kurum açacaksın ve bunu 38 yıldır çalıştıracaksın. Kurucusu çok eski arkadaşım, abim  diyebileceğim çok sevdiğim, saydığım Akif Düzen‘dir. Ben de kendisini bu kadar yıldır tanırım.İlk açıldığı yıldan bu yana.Gençlik yıllarında birlikte de çalışmıştık bir dönem. O dönemde bir kaç tane daha  müzik market olmadığı dönemlerde açmıştı akif abi dükkanını.Rakiplerde vardı bu arada Jivago Levent (çok sevdiğim, saydığım arkadaşım), Ozan Plak, Papetti Mahmut, Studio Metal Refik ve Erol gibi.

Hatırlıyorum da 80 ‘li yıllarda müzik piyasası çok hareketliydi.Hani o kaset dolumunun yapıldığı yıllar. Tabii o zamanlar cd,dwd ve günüzmüzdeki depolama birimlerinin olmadığı sadece kasetlere kayıt yapılabilen zamanlar. 

Her hafta İstanbul Unkapanından Plak ve Kaset satışı yapan firmaların araçları gelir onlarca dolu, boş kaset ve LP (long Play) satın alınırdı.O zamanlar bir başkaydı. Çok net hatırlıyorum kaset dolumunu yetiştiremezdik. İsmini bile daha önce duymadığımız yeni sanatçılar çıkmıştı piyasaya.Bazıları bu sektörde kalabildi. Kalamayanlarda  yok olup gittiler bu piyasadan.

O dönemdeki en revaçtaki iş sektörlerinden biriydi müzik Market işi. Tabii o zamanlarda müzik market kavramı da yoktu. İsmi Plak stüdyosuydu. Geçen zaman içinde onunda ismi değişti. Müzik Market oldu.Değişenler sadece onunlada kalmadı. Kasetlerin yerini CD’ler almaya başladı. Bu gelişmeden sonra Kayıt yapma işi yavaş yavaş bitmeye başladı. Ama bu yaklaşık olarak 10-15 yıl kadar devam etti diye hatırlıyorum.

Studio Parisien

O zamanlar hepimiz gençtik 16-17 yaşlarında hepimizin uğrak noktası olmuştu Studio Parisien. Çukur bağ veli baba sokağın hemen üzerinde Kocaeli koleji vardı.Okul öğlen dağıldıktan sonra orada buluşulurdu.Şimdi geçmişi tebessümle hatırlıyoruz. O dönemin en populer cihazı Walkman’lerdi ve hemen hemen herkesin elinde, kulağında  kulaklıklar yeni çıkan kasetleri dinliyorduk. Zaman burada da acımasız çıktı Walkman’lerin yerini CD çalarlar almaya başladı.MP3 formatı ve cihazı çok geçmeden yer değiştirdi CD çalarlar ile. Bununla beraber teknolojinin hızla ilerlemesine ayak uyduramayan birçok Ses cihazları, Medialar ve ses formatları tarihteki yerini alarak yeni teknolojilere yerlerini bıraktı.

Bu geçen yıllarda nasıl böyle olduysa bundan sonraki yıllarda da böyle olacak ve artık teknoloji çok hızla değişime uğruyor.Özellikle internetin çok hızlı ilerlemesi her alanda olduğu gibi bu alandada yeniliklerini birbiri ardına sunuyorlar. Büyük kuruluşların rekabetleri , yeni ürünleri birbiri ardı piyasaya sürmeleri bu alandaki hızın ne kadar büyük olduğunu göstermektedir. Bunlar bizim için güzel bir anı olarak hafızalarımızda durmakta.

Gençliğimizin geçtiği bu yeri hala açık olarak görmek müthiş bir duygu. Orta yaş grubunda olupta birde İzmitliyseniz Akif Düzen’i tanımıyan yoktur diye düşünüyorum.Kendisine bizlere bu güzel anıları yaşattığı için kocaman bir teşekkür.Varol Akif Abi.

Saygılarımla

Adres :Çukurbağ Mah.Veli Baba Sok.N:11  İzmit