Müze Ziyareti

Müze Ziyareti

İzmit Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Müze Ziyareti

Merhaba 

Yeni bir ziyaret sonrası duygu ve düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum sevgili blog yazarı arkadaşlarım.

Dün hiç gitmediğim fakat gitmeyi çok istediğim ve aklımın bir köşesinde hep bulunan İzmit Arkeoloji ve Etnografya Müzesini ziyarete gittim.

Yer itibariyle Kozluk Mahallesinin alt tarafında yer alıyor. Gar tramvay durağında indikten sonra belki bir yüz metre sonra, Eski tren garının hemen karşısında yer alıyor. 

Nizamiye kapısından girdikten sonra apayrı bir dünya içine girmiş gibi oldum gerçekten. Her yer tarih kokuyor.

Bahçede eski çağlara ait birçok heykel bulunuyor. Ayrıca Müdüriyet ve diğer görevliler için yapılmış ahşaptan ofis binaları mevcut. Daha sonra yavaş yavaş müzeye doğru yöneldim.

Müzenin içine girdiğimde Karşımda oldukça heybetli bir şekilde duran Hercules’in başsız heykeli duruyordu. İzmit’te çukur bağ bölgesinden çıkarılmış ve müzeye getirilmiş. Daha sonra içeride gezinmeye başladım. Oldukça temiz ve düzenli bir yer. Müze iki kısımdan oluşuyor. Birincisi Arkeoloji müzesi diğer taraf ise Etnografya müzesi. Bunların resimlerini çekip sizlerle paylaşmak istedim. Ziyareti yaklaşık yarım saat kadar sürdü. Pek fazla ziyaretçi kalmamıştı. Çünkü ben müzenin kapanış saatlerine doğru gitmiştim. Çok fazla ziyaretçisi olduğunu hatta topluluklar halinde ziyaret edildiğini öğrendim görevliden. Oldukça geniş bir araziye kurulan müze ziyaretimin sonuna yaklaşmıştım. Nizamiye kapısında bulunan görevliden ayrıca Müze kart edinebiliyorsunuz. Kart ile ilgili detayları görevliden öğrenebilirsiniz. İzmit’te böylesine güzel bir müzenin olması ve bizler için büyük şans. Herkesin gidip en az bir kez görmesi gerekir diye düşünüyorum. Müze haftanın her günü saat 08:00 – 17:00 saatleri arasında açık.

 

Yeni ziyaretlerde görüşmek üzere ,

 

Saygılar

Müze adresi: Kozluk Mahallesi, İstasyon Cd. No:5, 41200 İzmit/Kocaeli

Telefon: 0262 321 22 74