Marangozluk

Marangozluk

Marangozluk

Blog yazımızın bugünkü konusu marangozluk sanatı ile ilgili olacak. Aslında böyle bir mesleği kaleme almak hiç aklıma gelmezdi.Geçen gün çalışma ofisime bir bilgisayar alt masası yaptırmak  için bir marangoz atölyesine gidinceye kadar.Bahsetmek istediğim usta bu işe yıllarını vermiş ve bu işten ekmek parası kazanan Malçok Mobilyanın sahibi Mustafa Malçok. Ben kendisine evimin bir kaç küçük işi gitmiştim uzun zaman önce.Ramazan ayının hemen bir kaç gün öncesinde mekanına tekrar gidip yapmak istediğim mobilya ile ilgili bilgiler vermek istedim. Bilgi derken hazır bir ürün değil oturma masamın altına koyacağım ürünün ölçülerin vermek için. 

malçok mobilya

Marangozluk

Ürün ölçülerini verirken koyu bir sohbete başladık Mustafa Usta ile. Bu işe nasıl başladığını ,kaç senedir bu işle uğraştığı gibi. Ancak eski sanatlar gibi bu    sanatında artık yavaş yavaş bitmeye yüz tuttuğunu anlatmaya başladı.Her şeyin fabrikasyon olarak üretildiğini anlattı bana. Örneğin bir dolabın fabrikada değişik ölçü ve ebatlarda yüzlerce çeşidinin yapıldığını daha sonra bunların parça parça paketlenip içinde nasıl yapılır yazısı ile birlikte kullanacağı vida, çivi gibi koyup de monte vaziyette büyük yapı marketlere satıldığından bahsetti ki bende kendisine hak verdim aslında. Bende bazı ürünlerimi yapı marketlerdende   monte olarak satın alıp evde yönergesini okuyarak monte ettiğim örneğin bir ayakkabılık bir dolap gibi ürünler olmuştu. Benim anlatmak istediğim aslında sevgili blog yazarları ustalık devri yavaş yavaş kapanmaya başlamış. Bunu görüyoruz. Bir ürünün bozulduğunda onu tamir ettirecek usta bulmak neredeyse imkansız hale gelmiş bundan bahsediyorum. Mustafa ustada işte bunlardan bir tanesi. Bitmeye yüz tutmuş belkide baba mesleği olan marangozluğu ayakta tutabilmek.

Ama artan maliyetler, onun da belini bükmüş. Ufak işlerle bu işlerin yürüyemeyeceğini anlattı bana. Bazen gelen bir Mutfak dolabı işi, bir çocuk odası takımı gibi işlerle bu çarkı döndürmeye çalışıyor Mustafa usta. Ben siparişimi verdikten sonra atölyesinden ayrıldım ustanın.Sizlerinde evinizde veya işyerinizde olabilecek küçük marangozluk işleri ile ilgi çalışmalarınız olursa kendisini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.İsteğinize uygun işi en iyi şekilde yapacağından kuşkunuz olmasın.

Malçok Mobilya 

Yenişehir Mah.Başak Cad.Sümbül Sok.No.3 İZMİT

Tel :(0262) 331 19 82