Eski Ramazanlar

Eski Ramazanlar

Eski Ramazanlar

On bir ayın Sultanı

Öncelikler Tüm İslam aleminin mübarek ramazan ayını kutlamak istiyorum. Bu senede ramazan ayının tüm güzelliklerini sağlık ve afiyet içinde yaşarız inşallah. Aslına bakarsanız ramazan gelmeden üç aylarda ramazan aynın o muhteşem duygusunu hissetmeye başlıyoruz. Uzun yıllar oruç tutan bir insan olarak maalesef her geçen sene oruç tutma oranı bir yıl öncesine göre düşüş gösteriyor.Bunu çevremde de görmekteyim. Ben çocukluğumdaki ramazanları hatırlıyorum da bugünden çok farklıydı.

Mesela ramazan ayı içinde açık olan lokanta veya kıraathanelerin ön camları beyaz bir kağıtla boydan boya kapatılır içeride olanlar dışarıdan görülmezdi.

Evlerde iftar için gündüzden yemek hazırlıkları yapılırdı. Birde insan oruçluyken her şeyi canı istediğinden sofralarda o da olsun bu da olsun diye her şeyler yapılırdı.

Eski Ramazanlar

Tatlısından tuzlusuna Çorbasından sulu yemeğine kadar. Oruç tutmayan evdeki çocuklar iftar vaktini sabırsızlıkla bekleyip akşam ezanının okunmaya başlamasıyla yemeklere saldırırlardı. Yemek adabı vardı bizde. Herkes ile yemeğe oturup birlikte yemeğe başlanır yine aynı şekilde masadaki büyükler kalkmadan kime kalkmazdı.

Güzel alışkanlıklar bunlar. Şimdi ise böyle adetler neredeyse kalmadı gibi bir şey. Daha sonra yemek sonrası kalkıp akşam namazları kılınırdı. Yemek yenirken bir yandan da çay demlendirdi ocağın üzerinde. Namaz sonrası çaylar içilirdi. Sohbetler edilirdi. Siyah beyaz TV’lerin olduğu, tek kanalın olduğu dönemlerden bahsediyorum. Yatsı ve teravih namazları için yavaş yavaş camiye gidilirdi. Ayrıca gündüzleri camilerde ramazan ayı içerisinde Kuran-ı Kerim hatimlerinin yapıldığı Mukabeleler yapılırdı.

Günümüz dede bu alışkanlıklar hala devam etmekte ama eskise göre katılım çok az. Özellikle büyük şehirlerde. Köy ve kasabalara baktığınızda katılımın hala çok yüksek olduğunu görebilirsiniz. Birde ramazan ayının sahur tarafı var ki; oda en az iftar kadar güzel geçerdi.

Eski Ramazanlar

Günler o kadar hızlı geçerdi ki bir de bakmışsınız ramazanın son günleri gelmiş bayrama hazırlıklar yapılmaya başlanırdı. Çocuklara yeni giysiler ayakkabılar alınır, Evlerde bayram misafirleri için tatlılar açılırdı.

Birde büyüklerimiz bayramlaşmaya gelen çocuklar için bozuk para ve mendiller hazırlarlar, gelen çocuklara el öptükten sonra hediye olarak verilirdi.

Ne kadar ince bir düşünüş. Dediğim gibi bunların birçoğu eskide kalıp tarihteki yerini aldı. Bugün ramazan ayının ilk günü ve sizlere çocukluğumda yaşadığım ramazan ayı hareketlerini yazmak istedim. Orta yaş grubu bunları zaten hatırlar ve onlarında anılarında muhakkak bunlar veya benzerleri vardır. Ancak yeni nesille bir şeyler anlatabilme, bırakabilme adınadır yazdıklarım.

Nice sağlıklı ve güzel ramazanlara,