Çocuk Bayramı

Çocuk Bayramı

23 Nisan 

Çocuk Bayramı

sergiÖyle çok şey var ki yazılacak , anlatılacak 23 Nisanla ilgili, nereden başlayacağımı bilemiyorum. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklarımıza armağanı. Dünyada eşi ve benzeri olmayan bir bayram, çocuk bayramı.

Kısaca Tarihçesinden bahsetmek gerekirse Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu , Ulu Önder Atatürk Türkiye Büyük Millet Meclisini 23 Nisan 1920 ‘de açmıştır.Bundan sonraki süreç ise 23 Nisan 1924 bunun bir bayram olarak kutlanmasına karar verilmesi. Ancak Bir çocuk bayramı olarak kutlanmaya başlaması 23 Nisan 1929’dur. Bu tarih çocuklara armağan edilmiştir.

 

 

23 Nisan

Ulu Önderin Çocuklar Milletin geleceğidir demesi ve onlara duyduğu güven ve sevginin ifadesi olarak her yıl 23 Nisan günü ulusal egemenlik ve çocuk bayramı olarak kutlanır.Bu günde Tüm Türkiye’de ve dış temsilciliklerde 23 Nisan coşku içinde kutlanır.Bende çocukluğumda hatırlıyorum 23 Nisan gelmeden sanıyorum 1 hafta öncesinden okulumuzda hazırlıklar başlardı.O gün yapılacak etkinlikler için her sınıftan bir öğrenci seçilir şiir okuması için.Hatırlıyorum o sabah erkenden kalkıp heyecan içinde ezberlediğimiz şiiri son bir kere kontrol edip hazır hale gelirdik.Okulun folklor takımı o gün için hazırlanan oyunlarını oynadıktan sonra ,Her sınıfın başında sınıf öğretmeni olmak kaydıyla okul olarak törenlerin yapılacağı alana gidip toplu öğrenci gösterilerini izledik.Güzel günlerdi o günler. Her yerde ulu önderimizin ve Türk bayraklarının resimleri ile süslü olurdu. Gökyüzünden uçaklar geçerdi. Resmi geçit törenleri düzenlenirdi.

Son yıllarda gördüğümüz ,Yurt dışından bir çok ülkeden törenlere öğrenci katılımları oluyor. Bu sayede farklı dil, renk ve kültürdeki çocukları bir araya getirmek.Bununla ilgili olarak okullarda dış temsilciliklerle iletişim kurularak hangi ülkeden, hangi okullardan kaç adet öğrenci geleceği tespit ediliyor.Her ülke kendi yöresel kıyafetleri içinde daha önce belirlenen okullarda gösterilerini sunuyorlar.Hemde bu sayede kendi ülkelerinin tanıtımını yapmış oluyorlar. Ayrıca bazı aileler belirlenen öğrencileri evlerinde bir kaç gün misafir bile edebiliyorlar.

sergi2

23 Nisan

Tabii her şeyin bir sonu olduğu o günde  bitiyor.İşte o zaman kısa bir süre içinde olsa kurulan arkadaşlıklar dostluklar  bir anı olarak ömür boyu hafızalara kazınıyor.Çocuklar yazışma adreslerini alıp birbirleriyle yazışa biliyorlar.

Her sene olduğu gibi bu yılda 23 Nisan çocuklar için oldukça hareketli geçti.Geriye baktığınızda tatlı yorgunluklar kalıyor. Bir sene sonraki 23 Nisanda buluşmak üzere,

 

 

 

Hoşçakalın

Esenkalın