17 Ağustos

17 Ağustos

17 AĞUSTOS

17 AĞUSTOS DEPREMİ ANMA VE FARKINDALIK MÜZESİ

Deprem Unutulmamalı ve Unutturulmamalıdır

Merhabalar,

19.7.2018 tarihinde İzmit Cephanelik bölgesinde bulunan 17 Ağustos Deprem anma ve farkındalık müzesini ziyarete gittik. Beklide Türkiye’de eşi ve benzeri bulunmayan bir müzeden bahsetmek istiyorum. Öncelikle böylesine güzel ve anlamlı bir kurumu hayata geçiren başta Dr. Nevzat Doğan ve diğer yetkililere sonsuz teşekkürler.

Acı ve Keder bir arada,

Kuruma geldiğimizde son derece sıcakkanlı ve güler yüzle karşılandık. İlgililere teşekkürü bir borç biliyorum. Detaylı ve eşsiz  güzel hazırlanmış bir ortama doğru adım adım ilerliyorduk.

Heyecanlıydık çünkü methini çok duymuştuk, 

Kurum Rehberimiz kurumla ilgili bilgilendirme yaptıktan sonra, depremler, deprem  bölgeleri ve kayıplarla ilgili bilgiler verdi. Daha sonra  17 Ağustos 1999 depremi ile ilgili mizansel oluşturulmuş olan Diaroma alanına geçtik.

Gerçekten aşağıdaki resimlerden de anlaşılacağı gibi deprem anını hatırlatan görsellere rastladık. Sanki o anı tekrar yaşıyor gibiydik. Depremin şiddetini ve hasarını çok net gösteren bu platform görülmeye değerdi.

Daha sonra Digital Panorama diye adlandırılan başka bir platforma geçtik. Burada da depremlerin oluşumu ile ilgili elektronik ortamda hazırlanmış gösteriyi seyrettik. Muhteşemdi.

Sırada deprem anını ve yaşadıklarımızı az çok hatırlatacak deprem odası platformuna geçtik. Geçmeden önce rehberimiz bizlere istemeyen veya kalbi hasta olan ziyaretçilerimiz varsa girmemekte serbesttir diye ikazda bulundu.

Meraklandık ;

Deprem Unutulmamalı ve Unutturulmamalıdır

Bu oda özel olarak hazırlanmış ve 17 Ağustos 1999 depremini, şiddetini ve zamanını simule edecek bir ortamda kurulmuştu. İçeriye girmeyenlerde oldu ama ziyaretçilerin büyük bir bölümü katılım sağladı. İçeriye girdikten sonra oda kapısı kapatıldı ve herkes oda duvarlarındaki uzun barlara tutunarak kendilerini emniyete aldı.

Üzerine bastığımız tahta zemin, özel olarak hazırlanmıştı ve bizlere  45 saniye ve 7.4 şiddetine denk gelecek bir sarsıntıyı yaşatacak  bir platformdu. İnanın çok şiddetli bir sarsıntıydı. İnanılmazdı ve bizler bunu yaşamıştık. Turumuzun sonlarına geldiğimizde tur rehberimiz konuyla ilgili son bilgileri verdikten sonra müze ziyaretimizi tamamladık. Benim ve tura katılanların unutamayacağı bir tecrübe oldu bu gezi. Sonuç olarak insanın aklına deprem bölgesinde yaşayan bizlerin her an depreme hazırlıklı olmalıyız gerçeği.

Herkesin en az bir kere gidip görmesi gereken bir yer deprem müzesi.

Bizlere hem görsel bir şölen sunan, hem eğitici hem öğretici bir kurum hazırlayan İzmit Belediyesine sonsuz teşekkürler.

Unutulmamalıdır ki; Deprem Unutulmamalı ve Unutturulmamalıdır, andık, 

 

 

 

Adres:28 Haziran Mahallesi Bahriye Sokak No:28 İzmit Belediyesi Cephanelik Mesire Alanı İZMİT / KOCAELİ

Telefon: 0(262) 329 29 00

Email: depremmuzesi@izmit.bel.tr